Az egyik leggyakoribb herebetegség, mely idősebb és fiatalabb korban egyaránt előfordul. A mellékhere a heréhez csatlakozó gazdag csatornahálózattal rendelkező terület, mely egészséges férfiakban is érzékeny a tapintásra, vagy erősebb szorításra. A húgycső valamint a prosztata gyulladásaihoz társulva az ondózsinóron keresztül, de vér útján szállított kórokozók által is létrejöhet a betegség. Idősebb férfiakban kifejezett vizelési panaszokhoz társulva, vagy állandó katéter viselése mellett alakulhat ki.
Lázzal, duzzanattal, kifejezett érzékenységgel, fájdalommal jár. Sok esetben a herezacskó bőre kipirosodik, feszessé, vizenyőssé válik.
Kezelés: enyhébb esetben otthoni kezelés elegendő lehet. A here alátámasztása, hűtése, jegelés. Láz és fájdalomcsillapítás, valamint antibiotikum adása. Súlyosabb esetben kórházi megfigyelés szükséges, amennyiben az alkalmazott kezelésre nem javul a betegség, műtét, végső esetben a here és mellékhere eltávolítása is indokolt lehet.
Sok esetben inkább esztétikai okok miatt fedezik fel a betegek a here mellett, rendszerint bal oldalon kialakuló betegséget. A here mellett tészta tapintatú, az ujjak között szétnyomható , enyhén fájdalmas elváltozás jelenik meg. A tapintható képletek a here mellékhere mellett kialakuló tág, akár ujjnyi vastagságot is elérő vénák. Az elváltozás időként okoz csak panaszt, mely jellemzően a vérrel megtelt vénák falának feszüléséből ered. Fekvő testhelyzetben a „ képződmény „ szinte teljesen eltűnik. A vénák ebben a pozícióban kiürülnek, és a fájdalom is mérséklődik.
Kezelés: panaszt okozó, nagy méretű elváltozások esetén az erek műtéti lekötése jön szóba. A műtét nyílt, vagy laparoszkópos eljárással is elvégezhető. Meddőség esetén, amennyiben igazoltan szerepet játszik a meddőség kialakításában szintén szóba jön műtéti kezelés.
Szaknyelven hydrokelének nevezett betegség, melynek lényege a here burkai között felszaporodott folyadék okozta térfogatnövekedés. Kialakulása sok esetben korábbi gyulladásokra, vagy ütés, fizikai behatás okozta sérülésre vezethető vissza. Fájdalmatlan, de a méretnövekedés miatt kellemetlen „ viselése „ miatt fordulnak a betegek orvoshoz. Sok esetben megtévesztésig hasonlíthat a here rosszindulatú elváltozásához, bár a betegség ultrahang vizsgálattal könnyel elkülöníthető.
Kezelés: enyhe esetben kezelést nem igényel. Amennyiben méreténél fogva panaszt okoz, műtéti kezelés ajánlott. A műtét során a here változatlanul visszakerül a herezacskóba. A műtéttel a folyadék, valamint annak termelésében szerepet játszó savós hártya kerül eltávolításara.
Rendszerint fiatal, vagy pubertás korban lévő fiatal fiúk betegsége. A here a szövetek lazasága miatt megcsavarodik a herefüggesztő zsinór körül. Ennek eredményeként a here vérellátása részben , vagy egészben megszűnik. A csavarodás hirtelen kialakuló tünetek kíséretében jelentkezik. Fájdalommal érzékenységgel, az érintett oldali here, mellékhere duzzanatával, hányingerrel járó kórkép azonnali sürgősségi beavatkozást igényel.
Kezelés: amennyiben a tünetek jelentkezése és a műtéti kezelés ( a here csavarodásának megszüntetése, a here fixálása ) közötti idő nem több mint 6 óra, úgy a here nagy valószínűséggel megmenthető. Hosszú idő elteltével a herében a vérellátás megszűnése miatt elhalás következik be. Ilyen esetben a here eltávolítása indokolt.
Főleg a fiatalabb kor betegsége, de előfordulása még idősebb korban sem zárható ki. A herében tapintott kemény terület, göb hívja fel a figyelmet a betegség megjelenésére. Az ellen oldali heréhez viszonyítva a here tapintata megváltozik, dudoros, porc-kemény tapintatú, megnagyobbodott. Felfedezésében nagy szerep jut a rendszeres önvizsgálatnak, mely nem jelent mást, mint fürdés, tisztálkodás közben a here felszínének áttapintását. Bármilyen megszokottól eltérő érzet, fájdalommentesség esetén is indokolt a szakorvosi vizsgálat, mely egyrészt segíti a daganat korai felfedezését, másrészt megnyugtatja a beteget nem daganatos betegség esetén. Az elmúlt 30 évben a heredaganatok kezelésében igen jelentős változások történtek, mely alapján elmondható, hogy egy korán felfedezett és kezelt daganat esetében a gyógyulás valószínűsége közel 100%.
Kezelés: a here eltávolítása, mely alapján a diagnózis felállítása és a további kezelések meghatározása történik.
A gyermektelen házasságok okai között szerepelhet a here termékenyítőképes ivarsejtképzésének károsodása. A betegség kialakításában számos tényező játszhat szerepet. Ennek kivizsgálásával az Andrológia foglalkozik. A meddőség kivizsgálásnak részeként speciális laboratóriumi, mikroszkópos, akár műtéti mintavételi technikákat alkalmazunk.